Hello
Získaj 333€!

Nadobudli ste nehnuteľnosť v roku 2023? Nezabudnite, že musíte zaplatiť daň z nehnuteľnosti.

V prvom rade si povedzme, čo to vlastne daň z nehnuteľností je? Ide o miestnu daň, t.j. daň, ukladá samotné mesto alebo obec, pre ktorú je výber tejto dane významným prvkom pre jej rozpočet. Príslušnosť sa stanovuje podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza a o výške tejto dane rozhodne obec/mesto na základe všeobecne záväzného nariadenia. Správu dane z nehnuteľností vykonáva mesto alebo obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.

 

Kedy mi vznikne daňová povinnosť?

Priznanie k dani z nehnuteľností si podáva vlastník nehnuteľnosti, ktorému vznikla povinnosť k dani z nehnuteľnosti, t. j. v priebehu uplynulého roka (2023) sa stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľností, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností, a to 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom daňovníkovi vznikla táto povinnosť.

 

Naopak, zánik daňovej povinnosti nastáva 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti.

 

RENATO radí: Načo si dať pozor pri prepise nehnuteľnosti na prelome roka?

 

Ak ste podali návrh na zápis vlastníckeho práva v decembri (2023), avšak kataster nehnuteľností vykoná zápis požadovanej zmeny (zmena vlastníckeho práva v prospech kupujúceho) až v januári 2024, povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z nehnuteľností Vám ostáva.

 

Výpočet a splatnosť dane z nehnuteľností na aktuálny rok

 

Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada.

 

Daň z nehnuteľností vypočíta správca dane (mesto, obec), ktorý daňovníkovi doručí rozhodnutie o vyrubenej. Správca dane vyrubuje daň z nehnuteľností každoročne.

 

Osobitné prípady

  • Nadobudnutie nehnuteľnosti dedením
    Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnostina základe právoplatného dedičského rozhodnutia. Daňové priznanie sa podáva do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
  • Nadobudnutie nehnuteľnosti vydražením
    Pri nadobudnutí nehnuteľnosti vydražením v priebehu roka daňová povinnosť vydražiteľovi vznikáprvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Zánik vlastníckych práv vydražením nastáva posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k nehnuteľnosti.

 

Podávanie daňového priznania 

Daňové priznanie je nutné podať za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vám vznikla daňová povinnosť (stali ste sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti), a to do 31. januára nasledujúceho roka.

 

Dôležité je upozorniť najmä na skutočnosť, že v ďalších zdaňovacích obdobiach už vlastník nehnuteľností nemá povinnosť podať daňové priznanie k tej istej nehnuteľnosti, nakoľko správca dane mu doručí rozhodnutie o vyrubenej dani automaticky.

 

V prípade, ak vlastníte len spoluvlastnícky podiel (napríklad na pozemku), priznanie musí podať každá fyzická alebo právnická osoba, teda spoluvlastník, do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Naopak, v prípade ak ide o majetok, ktorý spadá do BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) stačí, ak daňové priznanie podá len jeden z manželov.

 

Kam treba podať daňové priznanie?

 Daňové priznanie sa podáva príslušnému správcovi dane (mestu alebo obci, podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza) na predpísanom tlačive. Toto vyplnené tlačivo je potrebné odovzdať na mestskom alebo obecnom úrade osobne / poštou, prípadne elektronicky (ak to umožňuje správca dane).

 

Platenie dane

Správca dane vám pošle výmer za príslušné zdaňovacie obdobie s uvedením výšky dane spravidla do 15. mája. Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Vysvetlenie: vo výmere je v časti Poučenie určená 15 dňová lehota na podanie odporu, ak sa odpor v tejto lehote nepodá, nastáva právoplatnosť výmeru a od tohto okamihu plynie 15 dní na zaplatenie dane.

 

Správca dane môže určiť platenie dane z nehnuteľností aj v splátkach, pričom lehotu splatnosti jednotlivých splátok určí v rozhodnutí, ktorým daň vyrubuje. Ak nepodáte daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti v riadnom termíne, tak správca dane uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac však 3 000 eur.